25 червня мусульмани України святкують Рамадан-байрам

Свято Ід аль-Фітр, що знаменує закінчення великого мусульманського посту у священний місяць Рамадан, відзначають 1 шавваля. У тюркських мовах це свято називають Рамадан-байрам, тобто Свято Рамадану. Це друге за значенням і найрадісніше свято в ісламській релігійній традиції, адже закінчено великий піст: протягом місяця вірні не їли й не пили від світанку до заходу сонця, а в Україні світловий день тривав вісімнадцять з половиною годин. Українці, в перший день свята Рамадан-байрам, мусульмани ретельно готуються, щоб усією родиною піти до мечеті на молитву: треба зробити повне обмивання тіла, скористатися традиційними східними ароматами та парфумами, убратися в найкращий одяг.

Пророк Мухаммад (мир йому і благословення) наказав усім, хто в змозі, прийти до мечеті, а вирушаючи до місця святкової молитви, вголос славити Аллага. До початку святкової молитви всі вірні, окрім бідняків, сиріт, інвалідів та інших незаможних верств, повинні дати спеціальну милостиню — садаку аль фітр (закят аль фітр). Вона по праву належить нужденним одновірцям.

Святкові заходи починаються зі спільного такбіру — слів хвали Господові, що їх промовляють разом. Потім починається власне святкова молитва, а після неї імам сходить на мінбар і звертається до людей зі святковою проповіддю. На цьому ритуальна частина добігає кінця — починається святкування: мусульмани вітають одне одного, роздають подарунки, пригощають святковими стравами та ходять у гості. Свято зазвичай триває три дні. Під час нього бажано відвідати рідних і друзів, дарувати подарунки дітям, а також відвідати кладовища, де поховані батьки та близькі люди, щоб помолитися за них. У мусульманських країнах ці дні є неробочі.

В Україні під час святкувань при мечетях та ісламських культурних центрах уже традиційно готують святкову їжу — для всіх, хто приходить на свято, а також дарують подарунки, влаштовують розваги та атракціони для дітей, організують пікніки для родинного відпочинку. В усіх мечетях Духовного управління мусульман України «Умма» святкові молитви відбудуться 25 червня о 8:00 ранку.

Муфтій Саід Ісмагілов