16 квітня в Стамбулі (Туреччина) розпочав роботу чотириденний Всесвітній саміт мусульманських меншин (World Muslim Minorities Summit), де Україну представляє муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов та заступник муфтія Мухаммад Мамутов.16 квітня в Стамбулі (Туреччина) розпочав роботу чотириденний Всесвітній саміт мусульманських мінок (World Muslim Minorities Summit), де Україну представляє муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов та заступник муфтія Мухаммад Мамутов. Захід, що зібрав близько 250 учасників з більш ніж 100 країн світу, відбувається в Туреччині на високому державному рівні.
Саміт відкривали президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, прем’єр-міністр Беналі Їлдирим, голова Діянету (Управління з релігійних питань) муфтій Алі Ербаш та інші турецькі високопосадовці. Голова держави закликав учасників зібрання та одновірців у різних країнах боротися за свої права, адже ісламофобія та дискримінація мусульман, зокрема біженців, за релігійною ознакою, на жаль, досить поширена у світі. Особлива група ризику — жінки, бо їх легко ідентифікувати за вбранням, і, на відміну від чоловіків, на жінок відбувається більше нападок — як вербально, так і фізично. "Як усі мусульмани, хоч де вони є, стають на молитву обличчям до кибли (напрям на Каабу в Мецці) — так само серця мусульман світу мають боліти одне за одного…", — заявив президент Ердоган. Муфтій Алі Ербаш своєю чергою засудив практику такфіризму — звинувачення в віровідступстві, що почала ширитися в тих країнах, де мусульмани є релігійними меншинами.
Стільки жінок у хіджабах Колонна зала КМДА ще не бачила: у суботу, 7 квітня, понад дві сотні пані та панянок обговорювали тут важливі проблеми, набиралися натхнення та корисних порад, а ще взяли участь у добродійному ярмарку — виторг із нього піде на потреби дітей-сиріт.
Форум зацікавив не тільки послідовниць Ісламу: гостями та учасницями стали й жінки інших віросповідань. Навіть християнки перед Великоднем знайшли кілька годин і долучилися до заходу. Зібралися не самі киянки, а жінки з різних куточків України та з-за кордону: Туреччини, Кувейту, Молдови.
Серед спікерів — народний депутат України Ольга Богомолець, представниця Добродійної організації розвитку та допомоги «Qawafil» (Сharitable organization for development and relief «Qawafil») Сінан Ахмад та координаторка міжнародної організації IHH Humanitarian Relief Foundation Налан Дал, голова Ліги мусульманок Молдови Наталія Ткаченко, представниця південнокорейської міжнародної миротворчої організації Heavenly Culture, World Peace, Restoration of Light (HWPL) Ольга Хан.
Цього року Українську школу ісламознавства проводимо у Києві. VII-а Міжнародна молодіжна літня школа ісламознавства: «ІСЛАМ І СОЦІАЛЬНИЙ РОЗВИТОК: ІСТОРІЯ ТА СУЧАСНІСТЬ»
м. Київ, 1-5 липня 2018
Мета чергової Літньої школи — створити майданчик для обміну експертними думками на тему розвитку ісламу й мусульман в Україні, у країнах Європи та на Близькому Сході, а також дати оцінку найсучаснішим тенденціям в мусульманському світі.
Очікується, що тематика доповідей учасників VII Міжнародної молодіжної літньої школи ісламознавства торкатиметься питанням внеску мусульман у суспільний розвиток ісламського світу й інших країн. Учасники школи дискутуватимуть, обговорюючи наукові проблеми, пов’язані з історією ісламу в Україні, з ісламофобією, з міграцією з мусульманських країн, досліджуватимуть витоки екстремізму, конфліктів, а також не залишать поза увагою й питання міжрелігійного діалогу.
Особливу увагу буде акцентовано на ролі мусульман та мусульманських організацій у суспільному, економічному та політичному розвитку, зокрема й у зв’язку із підписанням мусульманами України таких важливих документів, як «Хартія мусульман України» (2016) та «Соціальна концепція мусульман України» (2016), а також історичним і сучасним розвитком ісламського соціального активізму в світі.
Сьогодні на Батьківщину повернулися українські хаджі: після виконання обрядів Хаджу та Умри в Мецці та навідування мечеті Пророка в Медині мусульмани знову ступили на рідну землю. Позаду — єднання з одновірцями з усього світу в обрядах поклоніння Всевишньому, ревне богослужіння та прагнення очиститися від гріхів. Попереду — рішучість утримуватися від подальших гріхів та своїм високим моральним прикладом утверджувати, що статус «хаджі» — це не просто формальна приставка до імені.
Дякувати Богові, цьогоріч паломництво до святинь Ісламу обійшлося без прикрих випадків та трагічних подій; ніщо не тривожило ані самих прочан, ані їх родичів, що уважно слідкували за новинами зі святих місць.
Хочемо привітати наших одновірців традиційним дуа: «Нехай Аллаг прийме ваш хадж, обдарує вас своїм прощенням, та винагородить ваші зусилля. О Аллаг! Пробач провини прочан, і тих, за кого прочани просили в Тебе пробачення!»
«Що ви відчуваєте, бачачи як багато людей прийшли сьогодні на святкову молитву?» — спитали у муфтія ДУМУ «Умма» Саіда Ісмагілова в одному з інтерв’ю. «Відчуваю радість, бо люди після підпільного релігійного життя радянського періоду знову повертаються до релігійної практики, приходять самі — дедалі більше — і приводять дітей».
І хоча свято збіглося з 1 вересня, і багато хто мусив вести першокласників до школи, в мечетях та ісламських культурних центрах по всій Україні було велелюдно. І це ще більшість іноземних студентів-мусульман не вернулися з канікул на батьківщині! Не менш втішає те, що, попри економічну кризу, та попри те, що чимало українських мусульман стали вимушеними переселенцями, люди все-таки знаходять можливість пожертвувати м’ясо нужденним. Традиційно м’ясо жертовних тварин на Курбан-байрам ділять на три рівноцінні частини: одну можна забрати собі, з другої готують святкові страви для гостей, а третю треба роздати нужденним. Утім, багато хто роздає геть усе. Саме завдяки пожертвам вірних ДУМУ «Умма» лише в Ісламських центрах та мечетях за минулі вихідні роздали 21 350 кг баранини та яловичини.
24 серпня сто двадцять мусульман України вилетіли до Саудівської Аравії, для здійснення обрядів хаджу. Хадж – це велике паломництво до Священної Мекки, яке кожен мусульманин зобов’язаний здійснити хоча б раз у житті. Цього року обряди хаджу розпочнуться 30 серпня, і завершаться 4 вересня.
Для здійснення великого паломництва, щорічно в Мецці збирається до трьох мільйонів мусульман з усіх країн світу.
Мусульмани України, що цього року вирушили до хаджу, почули теплі слова не тільки від одновірців, що бажали здійснити хадж якнайкращим чином, а й від не мусульман: побажання легкої подорожі, успішної прощі та прохання помолитися за Україну, за мир та її захисників.
Тисячі мусульман прийшли сьогодні на святкову молитву до ісламських культурних центрів і мечетей Духовного управління мусульман України «Умма» — більше, ніж зазвичай. Можливо, такий наплив через те, що свято припало на вихідний день, коли вірні не мусять відпрошуватися з роботи або навчання. Імами в усіх містах зауважували, що цього разу прийшло більше жінок, і більше вірних привели з собою своїх дітей.
Свято Ід аль-Фітр, що знаменує закінчення великого мусульманського посту у священний місяць Рамадан, відзначають 1 шавваля. У тюркських мовах це свято називають Рамадан-байрам, тобто Свято Рамадану. Це друге за значенням і найрадісніше свято в ісламській релігійній традиції, адже закінчено великий піст: протягом місяця вірні не їли й не пили від світанку до заходу сонця, а в Україні світловий день тривав вісімнадцять з половиною годин. Українці, в перший день свята Рамадан-байрам, мусульмани ретельно готуються, щоб усією родиною піти до мечеті на молитву: треба зробити повне обмивання тіла, скористатися традиційними східними ароматами та парфумами, убратися в найкращий одяг.
27-ма ніч Священного Рамадана в ісламській релігійній традиції вважається ніччю, в яку було зіслано Священний Коран з сьомого на перше небо. І в цю ж ніч в Рамадан 610 року, вночі в печері Хіра поблизу Мекки, пророку Мухаммаду (мир йому!) були зіслані перші аяти Священної Книги. Саме з цієї ночі і почалась історія Ісламу.
Всеукраїнська Рада Релігійних Об'єднань виступила на захист вченого-релігієзнавця професора Ігора Анатолійовича Козловського, що з 27 січня 2016 року незаконно утримується угрупуванням ДНР у в'язниці міста Донецька.
Любов, милосердя, справедливість та бажання допомогти всім, хто потребує допомоги, є чеснотами, що поділяють і проповідують всі релігії представлені у ВРРО. Тому члени Ради одностайно висловились за написання офіційних листів:
1. Верховному комісару по правах людини при ООН пану Зейду Рааду аль-Хусейну. 2. Уповноваженному Верховної Ради України з питань прав людини пані Валерії Лутковській. 3. Уполномоченному по правам человека в Российской Федерации Татьяне Москальковой.
Листи були підписані Головуючим у ВРРО паном Олександром Саганом та надіслані до Женеви, Києва та Москви. Маємо надію, що заклик представників такої кількості релігій, буде почутий, і з Божою допомогою, Ігоря Козловського буде звільнено.