«Гармонізація міжконфесійних та міжрелігійних відносин: стратегія та перспективи порозуміння в сучасній Україні».
04.02.2020 в Інституті філософії НАНУ відбулося потужне науково-практичне обговорення питань гармонізації взаємин між релігіями, яке було організовано спільними зусиллями науковців, представників релігійних громад та державних установ.
Офіційно серед організаторів були представлені:
- Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди
- Департамент у справах релігій та національностей Міністерства Культури, молоді та спорту України
- Всеукраїнська рада релігійних об'єднань
- ГО "Українська асоціація релігієзнавців"
Цей представницький дискусійний форум відбувався під час десятої річниці впровадження Всесвітнього тижня міжконфесійної гармонії, який базується на Резолюції Генеральної Асамблеї ООН - A/65/PV.34. ООН закликала всі держави підтримувати протягом цього тижня поширення ідей міжконфесійної гармонії та доброї волі в церквах, мечетях, синагогах, храмах та інших молитовних будинках в усьому світі на засадах любові до Всевишнього і любові до ближнього.
В Україні здавна мешкають поряд представники багатьох релігій і конфесій: православні християни, католики, греко-католики, мусульмани, буддисти, юдеї, протестанти та інші. На сьогодні в нашій державі зареєстровано майже 37 000 релігійних організацій понад ста різних релігійних течій. Тому важливим для суспільства є налагодження діалогу культур та релігій, втілення спільних соціальних проектів, виважена державна політика у підтримці просвітницької, науково-дослідницької діяльності та впровадженні освітніх програм з метою отримання якісної наукової інформації й виховання суспільства в атмосфері плідної співпраці у взаємоповазі до світоглядних відмінностей один одного.
Під час пленарного засідання, модератором якого був Анатолій Колодний, засл.діяч науки України, д.філос.н., проф. заступник директора-керівник Відділення релігієзнавства ІФ НАНУ, серед іншого було представлено доповідь "Міжнародні та вітчизняні ініціативи в царині міжрелігійного діалогу та гармонізації міжконфесійних відносин", з якою виступила Людмила Филипович, д.філос.н., проф., зав. відділом філософії та історії релігії ВР ІФ імені Г.С.Сковороди НАН України.
Перша сесія була присвячена обговоренню формування стратегій порозумінняв в сучасній Україні - від суспільних проблем до релігійно-конфесійної взаємодії для їх вирішення. Модератор: Віта Титаренко, д.філос.н., ст.наук.співр. ВР ІФ НАНУ.
Теми доповідей:
- Міжрелігійні та міжконфесійні відносини в Україні: інституційний аспект.
- Перспективи внутрішньомусульманського діалогу в Україні.
- Духовний та патріотичний потенціали міжконфесійного співробітництва у сучасній Україні.
- Міжрелігійна, міжконфесійна співпраця в умовах бойових дій на сході України.
- Правове забезпечення гармонізації міжконфесійних, міжрелігійних та державно-церковних відносин як чинник порозуміння в сучасній Україні.
- Досвід зарубіжного українства в налагодженні стосунків між різними церквами в діаспорі.
Друга сесія, модератором якої був Александр Духовний, головуючий у ВРРО, була присвячена обговоренню релігійних засад гармонізації міжконфесійних та міжрелігійних відносин.
Теми доповідей:
- Історія релігій як дискурс налагодження міжконфесійного порозуміння.
- Авраамічні релігії (юдаїзм, християнство, іслам) у світі й Україні: актуалізація міжконфесійних і міжнаціональних відносин.
- Погляд на міжконфесійні та міжрелігійні відносини з точки зору Віри Бахаї.
- Діалог іудаїзму та протестантизму: компаративістський аналіз.
- Проблеми гармонізації рідновірсько-християнських міжконфесійних взаємовідносин: історія та сучасність.
- Єдність чи єдиність Церкви Христової? (До проблеми об'єднання християнства).
- Біблійна картина світу як духовна підстава гармонізації міжрелігійних відносин.
- Категорiя толерантності у державно-церковних взаєминах.
Третя сесія була присвячена обговоренню міжрелігійного та міжконфесійного діалогу як шляху до порозуміння та суспільної злагоди: мета, засоби, алгоритми, тематика, співрозмовники, прагнення порозуміння. Модератор: Лариса Владиченко, д.філос.н.
Теми доповідей:
- Міжконфесійні відносини та їх гармонізація як об’єкт релігієзнавчого вивчення.
- Правда, ненасильство і свобода совісті як підгрунтя для міжконфесійного діалогу
- Єдність у розмаїтті - основоположний принцип навколо якого об'єднається людство.
- Дотримання принципу діалогізму - гарантія гармонізації міжконфесійних відносин у сучасній Україні.
- Толерантизація міжконфесійних відносин у формуванні та збереженні конфесійної ідентичності.
- Автентичність індивідуальної релігійності як чинник гармонізації міжконфесійних відносин.
Під час 4, 5, та 6 сесій учасники обговорювали прості кроки до міжконфесійної взаємодії – нагодувати голодного, втішити розпачливого, прихистити бездомного, зігріти холодного, підтримати зневіреного та інші. Конфесійну співпрацю заради майбутнього – світоглядно-освітні виміри. Виклики релігійним та конфесійним дискурсам в інформаційну добу за умови панування секуляризму – міжконфесійна співпраця задля збереження релігійних цінностей.
Участь в обговоренні, серед інших, приймали Олександр Саган, д.філос.н., пров.наук.співр. ВР ІФ НАНУ, проф.; Ольга Недавня, к.філос.н., ст.наук.співр. ВР ІФ НАНУ; Ігор Козловський к.філос.н., пров.наук.співр. ВР ІФ НАНУ; Ганна Косенко, Євгеній Кононенко, Вікторія Бородіна, Леся Скубко.
https://vrro.org.ua/137-news/2020/98-scientific-and-practical-conference.html#sigProIddc3fcc00ab